sık sorulan sorular

/
Sık Sorulan Sorular

Dövme vücudun istenilen bölgesine, cilt altına pigment maddelerinin enjekte edilmesi ile yapılan bazı estetik uygulamalarıdır. Dövmenin tarihi eski Mısır’a kadar dayanır. Tarih öncesinde damga olarak nitelendirilmiştir. Estetik olarak iyi görünmek kadar işaretleme amacıyla da kullanılmıştır. Herhangi bir kabileye veya gruba dahil olanları belirlemek amacıyla da uygulanmıştır. Buna en iyi örnekler açılan kurgan mezarlarında dövme sanatının kalıntılarına ulaşılmış olmasıdır. Eski çağlarda yapılan dövme işlemleri oldukça farklıydı. Bazı kına ve bitki özleri ile deriye açılan deliklerden deri altına verilir. İğne yerine keskin kemik uçları kullanılırdı. Teknolojinin gelişmesi ile beraber dövme teknikleri ve dövmeyi yapana dövmeci ustaları da gelişmiştir. Günümüzde sanatın bedene yansımasıdır.

Evet! Tabiki dayanılmayacak bir acı değil. Acı çekerken beyniniz endorfin salgılar ve vücudunuz endorfinleri sever, bu yüzden evet, canın yanar, ama hoşunuza gidecektir. Küçük dövmelerde çok acı hissetmezsiniz tabi bölgeye göre değişir, çok uzun süren dövmelerde örnek 3-4 saat (bu zaman dilimi her vücutta farklılık gösterir) aynı bölge üzerinde çalışıldığında hem bölge yorulmaya başlar ve vücut direnciniz yavaş yavaş düşmeye başlar ve bu acı git gide artabilir, bu yüzden uzun süren dövmelerde genelde tek seansta yapmak yerine birkaç seansa bölerek çekeceğiniz acıyı minimuma indirmeye çalışıyoruz. Aşağıdaki acı haritasını inceleyebilirsiniz…

Bu yasalarımızda 18 yaş olarak belirlenmiştir. Daha alt yaşlar için dövmeyi yaptıracak kişinin velisinin yazılı izni gerekmektedir yada 18 yaş altında ki kişinin aile büyüğü ile stüdyoya gelmesi gerekmektedir. Ama yine de 16 yaşın altında vücutsal gelişimi tamamlanmamış birine dövme yapmak sakıncalıdır. Çünkü vücut geliştikçe dövmenin yeri de değişecektir.

Çok önemli bir konu ve dövmecinin en sevmediği sorudur. Müşteri kapıdan girer girmez ‘’ Dövme kaça ? Dövme ne kadar? Dövme kaç para? Dövme açılış fiyatı nedir? Dövme açılışı ne kadar? Makine açılışı ne kadar? Dövme makinesi kaçtan açılıyor? ‘’ gibi sorulardan uzak durmalıdır. Müşteri kapıdan girip böyle bir soru sorduğunda dövme sanatçısının işi dövmeyi yapmadan bitmiştir. Dövmenin fiyatı boyutlarına, detaylarına ve işçilik kalitesine göre değişir. Dövmeciye fiyatın nasıl sorulması gerektiği dövme yaptırmak için en önemli faktördür. Dövme sanatçısıyla empati kurmanız tavsiye edilir. Bunlar yerine elinde bir fikir yada motif ile dövme sanatçısının karşına çıkılmalı ve hangi bölgeye ne büyüklükte dövme yaptırılacağı belirtilmelidir. Ayrıca dövmeciye gitmeden önce randevu almanız tavsiye edilir. Bu bilgiler ile dövmeciye işin fiyatını sorarsanız daha makul, kesin ve tam bir cevap alırsınız. En ucuz dövmeciyi ararken kaliteden ve hijyenden ödün vermemelisiniz. En önemli şey sizin sağlığınız ve mutlu olarak dövmeciden ayrılmanızdır. Ucuz dövme çoğu zaman problemleri peşinden getirir. Unutmayın karşınıza her zaman ben bu dövmeyi daha ucuza yaparım diyenler çıkacaktır ancak bu konuda aşağıdaki görselden feyz almanızı öneririz…

Covid-19 virüsü kan ile bulaşan bir virüs olmadığı için, dövme yapımında hiç bir sakınca yoktur. Her bir müşterimiz için steril ve tek kullanımlık metaryaller kullanmaktayız.

Dövme yılın her mevsiminde yaptırılabilir.

Dövme ilk bir ay boyunca direk güneş ışığından korunmalıdır. 1 aydan sonra deriniz yanacak kadar güneşe çıkacağınız zaman UV Filitreli +50 LOSYON (Yüksek faktörlü koruyucu krem) kullanabilirsiniz.

Bu sorunun detaylı anlatımını https://escaladeink.com/dovme-bakim/ linkimizden bulabilirsiniz…

Dövme uygulanırken deri mümkün olduğunca gerdirilir ve bu şekilde işlem yapılır. Yani bu da demek oluyor ki normal düzeylerde kaslarınız genişlediğinde, geliştiğinde veya kilo aldığınızda bazı dövme motifleri bozulmaz. Çünkü halihazırda dövmeniz derinizin gergin halinde yapılmıştır ve kilo alma ya da kas geliştirme sonrasında deriniz gerildiğinde bir sıkıntıya neden olmayacaktır. Fakat aşırıya kaçıldığında her şey gibi dövme de zarar görebilir. Eğer çok uç bir şekilde kilo alırsanız 80 kilodan 150 kiloya çıkarsanız haliyle deformasyon oluşabilir. Aynı şekilde yarışmalara katılacak düzeyde bir vücut geliştirme yaparsanız, iğne veya diğer yapay yollarla kaslarınızı şişkin gösterme yoluna giderseniz, fotoğraftada gördüğünüz gibi dövmenizin vücudunuzdaki yerini kaybettiğini yada kalitesinin düştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Yinelersek normal şartlar altında aşırıya kaçılmadıkça bir sorun yaşamazsınız. Ancak dövme motifiniz düz çizgilerden oluşuyorsa veya bir portre dövmesi ise kilo alınması, kas gelişmesi sonuıcunda bozulmaya uğrayabilir.

Gebelik esnasında hızla artan hormonlarla birlikte vücutta değişimler olmaktadır. Kilo artışı, normalin üstünde terleme, bazı cilt yerlerinde koyulaşma, göğüs ve karında görülen çatlamalar ve damarsal değişimlerle birlikte egzama ve mantar olma olasılığı artmaktadır. Enfeksiyona açık hale gelen vücuda karşı uygulanacak herhangi bir işlem konusunda çok dikkat edilmelidir. Son zamanlarda artan dövme furyasına hamilelerde katılmaktadır. Deri altına özel makine yardımıyla dakikada 100’ü aşan iğne darbeleriyle oluşturulan şekiller sizlere ömürlük görsel sunmakta.

Gebelikte kalıcı dövme yapımının zararı olup olmadığı cilt yapınıza ve dövme sanatçısına göre değişiklik göstermektedir. Hassas, şeker hastası olup cildi kolay iyileşmeyen kişilere dövme yapılmasını önermemekteyiz. Ancak bu tip cilt yapınız ve hastalığınız yok ise gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

Kullanılan boyalar bitkisel olup kanserojen herhangi bir madde içermemelidir. İçermesi durumunda kan yoluyla bebeğinize geçebilir, genetik mutasyona sebep olabilir. Stüdyonun hijyeni, kullanılan iğne başlıklarının bir kullanımlık olmasına, dövmecinin sertifikası olmasına dikkat etmenizde fayda var.

1. Gradyan

Bir renkten diğerine yumuşak bir akış olan gradyan dövmeler, estetik açıdan oldukça güzel gözükür. Fakat yapımı da bir o kadar zor olabilir. Işıktan karanlığa, maviden kırmızıya, günden geceye…

2. Geleneksel (Old School)

Geleneksel stil; koyu çizgiler, parlak renkler, güller, çapalar ve muhteşem kadın portreleri gibi ikonik tasarımlarıyla bilinir.

3. Realistik

Klasik realizmin tarihi, Rönesans eserlerine kadar uzanıyor. O zamanlardan günümüze, dövmecilik alanını da fazlasıyla etkilediğini görmek mümkün. Realistik dövmeler, günümüzde oldukça sevilse de gerçekten iyi bir dövme sanatçısına yaptırmak şart! Aksi takdirde dövmenizin detayları kalitesiz olabilir ve istediğiniz etkiyi yakalayamayabilirsiniz.

4. Suluboya (Watercolor)

Dövme stilleri arasında bulunan ve suluboya tarzı dediğimiz bu dövmeler, şu anda oldukça popüler. Ancak görünüşleri yanıltıcı olabilir! Bu tarz dövmeleri kağıt üzerinde tasarlamak çok daha kolay olsa da bir insanın vücuduna mürekkep ile işlemek oldukça zor olabiliyor. Bu yüzden dövme sanatçınızı özenle seçmeniz gerektiğini hatırlatalım.

5. Tribal

Tribal dövmelerin, yani kabile dövmelerinin geçmişi binlerce yıl öncesine kadar dayanıyor. Tribal dövmelere baktığınızda hepsi benzer desenlerde gözükse de aslında hepsi eşsiz bir tasarıma sahip. Tribal dövmeler, genellikle ayrıntılı desenler içerir ve siyah renk ile yapılır.

6. New School

New School’un ismi sizi yanıltmasın, kendisi aslında o kadar da yeni değil. 90’larda en popüler dönemlerini yaşa da günümüzde pek fazla tercih edilmiyor. New School dövmeler, karikatürize ve abartılı figürlerden oluşuyor.

7. Neo-Geleneksel (Neo-Traditional)

Neo-geleneksel, adından da anlaşılacağı gibi geleneksel tarzın evrilmiş bir halidir. Bu dövme stilinin en belirgin özellikleri, net çizgiler ve parlak renklerdir. Bunun nedeni ise Neo-geleneksel sanatçıların, Art Nouveau ve Art Deco estetiğinden oldukça etkilenmiş olmalarıdır. Bu tarzda yapılan dövmeler; yemyeşil, dekoratif detayların yanı sıra çiçek ve hayvan gibi doğal detaylar da içerir.

8. Japon Tarzı

Geleneksel Japon tarzının (bir diğer adıyla Irezuminin) temeli, eski Japon kültürüne dayanıyor ve bu tarzda tasarlanan her dövme Japonların derin kültürünün bir yansıması halini alıyor.

9. İllüstrasyon

Yine aynı şekilde oldukça geniş bir anlama sahip olan illüstrasyon dövmeleri sınırlandırmak pek mümkün değil. Bu dövmeleri ayırt etmek için kesin bir çizgimiz yok. Sadece şunu söyleyebiliriz ki illüstrasyon bir dövmeye baktığınız zaman bir sanat galerisindeymişsiniz gibi hissedeceksiniz!

10. Chicano Tarzı

Chicano tarzı dediğimiz bu dövme türü, birçok etnik kökene sahip. Meksikalı göçmenlerin Amerikan hapishanelerinde kısıtlı imkanlar ile yaptıkları dövmeleri temel alan Chino tarzı, günümüzde çok popüler. Genellikle ince çizgilerden oluşan bu dövmelerde, siyah ve gri tonları oldukça hakim.

11. Geometrik

Geometrik stil, uzun zamandır birçok kültürel dövme biçiminde mevcut olmasına rağmen gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Dövme severler, geometrik şekillerin tasarıma getirdiği sadeliği fazlasıyla seviyor. Geometrik dövmeler, genellikle tek tip siyah mürekkep ile yapılıyor, ancak bazı sanatçılar basit ve cesur renk paletlerini kullanmayı da seviyor. Temiz çizgiler ve kusursuz tasarım, bu dövme stili için oldukça önemli.

12. Nokta (Dotwork)

Dövme stilleri arasında bu dövme stili sadece en sabırlı ve disiplinli sanatçılar yapabiliyor! Dotwork stili dövmeler, oldukça acı verici olabiliyor. Tek tek ve nokta şeklinde yapılan bu dövme stilinde uzmanlaşmak hiç de kolay değil. En iyi sonucu elde etmek için ise otomatik makineler değil iğneler kullanılıyor. Eğer sabırsız biri iseniz bu dövme stili size göre olmayabilir.

13. Eskiz (Sketch)

Tıpkı suluboya dövmelerde olduğu gibi eskiz dövmelerde de kağıttaki görüntü cilde aktarılmaya çalışılıyor. Bu tasarımlar, cildinize kabaca çizilmiş gibi gözükebilir. Genellikle dövme sanatçıları, eskiz dövmeler ile suluboya dövmeleri birleştirmeyi tercih ederler.

14. Biyomekanik

Gerçeklik ve fantezi arasındaki mükemmel uyumu bu dövme stili ile yakalamanız mümkün. 1979’da Alien filminin vizyona girmesi ile beraber insanlar, hiç bilmedikleri bu teknolojik dünyaya hayran kaldılar. Bu durum da biyomekanik adlı yeni bir dövme sanatına ilham verdi. Vücudumuzdaki parçaların adeta mekanik bir cisim gibi gösterildiği bu dövme sanatı, günümüzde popülerliğini koruyor.

15. Trash Polka

Dövme stilleri arasında oldukça yeni bir akım olan Trash Polka’yı tam olarak açıklamak pek mümkün değil. Koyu kırmızı ve siyah mürekkep bloklarının kullanıldığı bu dövme stilinde soyut, geleneksel ve geometrik desenler bir arada kullanılıyor.

16. Blackwork

Aslında blackwork dediğimiz yöntem, oldukça kapsamlı bir terim. Yalnızca siyah mürekkep kullanarak yapılan tüm vücut sanatlarına blackwork demek mümkün. Ancak bizim burada kastettiğimiz stil, ayrıntılı bir şekilde işlenen soyut ya da geometrik tasarımlardan oluşuyor.

17. Ambigram

Ambigram dövmeler, sunulduğu şekliyle okunabildiği gibi tam tersine çevrildiğinde de okunabilen grafiksel dövmelerdir. Günümüzde popülerliğini kaybetmeye başlasalar da ne kadar zor bir sanat olduğunu söylememize gerek yoktur diye düşünüyoruz.

18. Glitch

Glitch dövmelerdeki amaç, bizlere gerçekliği sorgulatmaktır. Uzaktan baktığınızda cızırdayan bir görüntü gibi görünürler, dolayısıyla ofset çizgilerden ve zikzaklardan oluşurlar.

19. Minimalist

Genellikle kullanan kişi için sembolik bir anlam taşıyan minimalist dövmeler, minik ve sade tasarımlardan oluşur. Bu sayede fazla dikkat çekmeden kendinizi ifade edebilirsiniz.

minimalist

20. Outline

Dövme stilleri arasında sadeliği ile dikkat çeken outline dövmeler, sizde “bitmemiş bir dövme” hissi uyandırabilir. Ancak bu durum sizi yanıltmasın! Dilerseniz dövmenizi bir süre bu şekilde kullanabilir, sonrasında istediğiniz renkler ile doldurtabilirsiniz.

Günümüzde bazı güzellik merkezleri lazer ile silme işlemi yapmaktadır. Ancak dövme sildirme dövme yaptırmaktan daha zahmetli,daha çok seanslı ve daha pahalıdır. İllaki sildirmek istiyorum derseniz bu konuda çok iyi araştırma yapmanızı öneririz. Lazer sonuç itibariyle deriyi yakabilmekte ve kalıcı hasar bırakabilmektedir. Eski dövmenizi yine dövme stüdyolarında cover-up (dövme kapatma) denilen işlemle yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Asağıdaki görselde cover up örneğini görebilirsiniz.

Dövme yaptırmak birçok Müslümana göre tartışılan bir konu olup, dövmenin gusül abdestini geçirmediğini dile getirilir. Dövme denilince Ülkemizde’de bu konu özellikle insanların en merak ettiği bir konudur.

Dövme yaptırmayan ve ya karşı olan kişilerin çoğu dövmenin İslam dinince haram – günah olduğunu ya da dövme yaptıran kişinin abdesti olmayacağını söylerler. Dövmenin abdest konusunda bir sorun teşkil etmediğini çok açık ve net bir şekilde belirtebiliriz. Gusül abdestinde bedenin yüzeysel yıkanması yeterli olduğu için ve dövmenin derinin altında olmasından kaynaklı herhangi bir abdest geçmeme durumu yoktur. Çünkü dövme derinin dışına değil, içine yapıldığından, abdeste, gusle ve ibâdete mâni değildir. Çünkü abdestte ve gusülde farz olan, derinin dışını yıkamaktır. Daha geniş bilgiye sahip olmak isteyenler diyanet işlerini arayarak bilgi alabilirler.

Kesinklile “HAYIR”. Dövme tasarımınız stüdyomuzda “ÜCRETSİZ” olarak yapılmaktadır.

Üretkenlik, cesaret, liderlik, güç ve asalet simgesi olarak Dünya’nın her yerinde binlerce yıldan beri yapılan ve genelliklede dövme ile bağdaştrılan en yaygın vücut modifikasyonudur.Eski Mısır’da, Roma’da, Mayalar’da, Victoria
Devrinde de Soylularda; dil,göbek,göğüs,burun,dudak, kaş piercing’i bugünkü gibi yaygındı. Günümüzde ise daha çok aksesuar ve takı olarak kullanılmaktadır.Yine de piercing insanların görünüşlerinde farklı bir tarz yaratmaktadır.Bazen korkutucu bazen de çekici bir ifade kazandırabilmektedir.Piercing’in avantajı çıkartıldığında delinen yerin zamanla kendiliğinden kapanmasıdır.Piercingler alerjik reaksiyonlara yol açmaması için cerrahi çelik, titanyum, altın gibi metallerden imal edilir. Uygulama yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli kural hijyendir !

Tüm piercing uygulamaları, tek kullanımlık yüksek kaliteli intraket iğneler ile yapılmaktadır.

Piercing uygulamalarında alerji yapmayan cerrahi çelik ve titanyum kullanılmaktadır.

Kulak Piercingleri

Yüz piercingleri

Vücut Piercingleri

Randevu Al